Chladničky pro karavany a obytné vozy
Vybíráte lednici do karavanu nebo obytného auta? Budete se rozhodovat mezi dvěma typy - kompresorovými a absorpčními chladničkami. Jednoznačně doporučujeme kompresorové chladničky, jsou mnohem účinnější a splní to, co od lednice čekáte.
Nejprodávanější
Filtry
Seřadit Doporučujeme: Produkty jsou seřazeny podle názvu zboží vzestupně. Produkty, které nejsou skladem, jsou řazené na konci. V této sekci mají některé produkty nastavené umístění na konkrétních pozicích.
Jakou lednici vybrat? Absorpční nebo kompresorovou?
Jednoznačně doporučujeme kompresorové lednice, protože vám přinesou přesně to, co od chladničky čekáte - chlazení na nastavenou teplotu za každých okolností. To se o absorpčních chladničkách říci nedá a je to dáno odlišným principem chlazení u obou typů lednic. Pojďme si to popsat podrobněji.
Kompresorové chladničky
Pokud v karavanu nebo obytném autě chcete chladit elektřinou, typicky na 12V/24V z nástavbové baterie, chcete kompresorovou lednici, protože lepší volba neexistuje. O absorpční lednici byste v takovém případě vůbec neměli uvažovat.
Výhody:
- nízká spotřeba elektřiny - několikanásobně nižší oproti absorpčním chladničkám
- chladí perfektně za každých podmínek -
- nepotřebují velké větrací mřížky v karoserii - narozdíl od absorpčních lednic, u kterých jsou mřížky podmínkou
Nevýhody:
- jsou slyšet - zatímco absorpční lednice nemají žádné pohyblivé části a nevydávají tedy žádný zvuk, "kompresorovky" mají kompresor a ventilátor, který napomáhá jeho chlazení.
Absorpční chladničky
Volba absorpční chladničky dává smysl pouze v případě, kdy lednici chcete používat primárně na plyn.
Absorpčním lednicím se říká trojkombinace, protože umí chladit jak plynem, tak elektřinou (12V nebo 230V). To se může zdát jako výhoda, ale ve skutečnosti tomu tak není. 12V režim v absorpčních lednicích je totiž určen jen na přejezdy, kdy nemůžete chladit plynem.
Výhody
- lze je provozovat na plyn - pro provoz jsou primárně určeny. Pokud chcete chladit elektřinou, chcete kompresorovou chladničku
- jsou tiché - protože nemají žádné pohyblivé části
Nevýhody:
- nízká účinnost chlazení - absorpční lednice chladí jen určitý počet stupňů pod okolní teplotu.
- nároky na umístění v rovině - jsou náchylné na náklony vozu při stání, pokud nejsou v rovině. účinnost chlazení ještě rapidně klesá
- vysoká spotřeba elektřiny - a tím myslíme několikanásobná oproti kompresorovým chladničkám
Kompresorové vs. absorpční chladničky a spotřeba elektřiny
Pokud chcete chladit elektřinou z nástavbové baterie, kompresorová lednice je jasnou volbou. Ano, absorpční lednice sice umí elektřinou chladit také, ale mizerně a s obří spotřebou. Co to při běžném provozu z 12V baterie v obytném voze nebo karavanu znamená?
- spotřeba kompresorové lednice se bude pohybovat průměrně kolem 1,5 A. Ano, lednice může mít příkon například 60W (= 5A při 12V), ale nechladí neustále. Nachladí, pak vypne, a po tom co teplota stoupne, zase sepne, aby dochladila. Výsledek je, že lednice reálně jede jen nějakou část z hodiny. (udanou průměrnou spotřebu 1,5 A neberte doslova, samozřejmě záleží konkrétní lednici a především na okolních podmínkách - v autě kde je zrovna 10 °C nebude spínat tak často, jako když auto bude v létě vyhřáté na 50 °C.)
- spotřeba absorpční lednice však bude několikanásobně vyšší. Při chlazení v režimu 12V bude brát zhruba 8 A, a to neustále.
Pokud si to převedeme do čísel a budeme brát, že máte baterii se 150 Ah reálně využitelné kapacity, tak to znamená, že bez dobíjení baterie:
- kompresorová lednice bude chladit cca 100 hodin na teplotu, kterou si nastavíte
- absorpční lednice bude chladit cca 19 hodin a to hodně mizerně. Na plyn bude chladit lépe a s malou spotřebou. Na 230 V bude chladit také lépe, ale stále s velmi vysokou spotřebou elektřiny.
Proč jsou tu takové rozdíly? Protože se liší princip chlazení obou typů chladniček.