Ti, kteří mi dodali odvahu zkusit to

Jezdit po světě obytným autem a přitom pracovat a rozumně se uživit. Měl jsem tušení, že by to mohlo jít. Ale furt jsem si nebyl jistý. Potřeboval jsem vidět někoho, kdo do toho, namísto rozmýšlení a plánování, jde po hlavě. Takové lidi jsem našel. Kdo to byl?

Kdo mne utvrdil v tom, že to jde

Tim Ferris a jeho Čtyřhodinový pracovní týden

Obálka knihy Čtyřhodinový pracovní týdenJeden z pro mne prvních střípků a důkazů, že skloubit práci a cestování není nereálné. Kniha ukazuje, že jde pracovat jen 4 hodiny týdně, vydělat dostatek peněz a přitom si užívat života. Autor se často opakuje, mohlo to být klidně o třetinu kratší, přesto doporučuji. Na 4 hodiny týdně se ale asi jen tak nedostanu 🙂

Digitální nomádi  Roberta Vlacha

Parta známých i zatím neznámých kolem Roberta Vlacha, provozovatele NaVolnéNoze.cz, se jednou do roka sebere a pronajmou si na měsíc dva byt v nějakém zajímavém městě. Tam žijí, pracují a baví se. Navštívili Lisabon, Barcelonu, Casablancu a teď jsou kdesi na Kanárských ostrovech.

Myšlenka se mi líbí, původně jsem chtěl dělat něco podobného. Došlo mi ale, že to není nic pro mne – vázanost na jedno místo, vlastní dopravní prostředek není po ruce a k tomu všemu město, kde je na mne moc lidí.

Nicméně další důkaz, že to jde a nemusí to být složité. Sledujte Digitální nomády na Facebooku a třeba se k nim přidejte na další cestě, stačí se včas ozvat.

Víťa Válka a jeho rodina v karavanu

Víťa mi byl asi největší inspirací. Začalo to jeho perfektním blogem, kde jsem v přímém přenosu sledoval vše od jeho prvních myšlenek na dům na kolech, přes výběr a koupi, až k užitečným tipům i zážitkům z cest.

Cestuje karavanem se ženou a dvěma dětmi. Ukazuje, že to je vlastně docela snadné a stačí jen chtít.

Taky nám umožnil prohlídku karavanu zevnitř. Nikdy předtím jsme v žádném nebyli. A vyloženě nás to nadchlo!

My na prohlídce Víťova karavanu v červnu 2013
11.6. 2013 jsme díky Víťovi poprvé viděli karavan zevnitř. Od té doby víme, že něco takového potřebujeme. Na fotce zleva Víťa, já (Martin) a Lenka.

Tak, potud ti, co na svých cestách také na dálku pracují. Že “když se chce, tak to jde” nám ale ukázali i ti, kteří čistě jen cestují. Tady jsou:

Ondra a Jirka z Cesta je cílem

Starý Volskwagen Transporter T3 1.6d, dva blázni, 241 dní a 42 000 km cesty z Evropy přes Asii a zpátky. Neuvěřitelný příběh plný zážitků, kdy jeden z nich například jen tak mimochodem vyhrál mistrovství Nepálu ve sjezdu.

Doporučuji sjet od začátku cesty všechna alba na jejich Facebooku, včetně perfektních popisků jednotlivých fotek. Zajímavé info najdete i na jejich webu Cestajecilem.cz

Kluci z Cesta je cílem a jejich auto.
Ondra, Jirka a jejich Sputnik před opravami a nalakováním.

Žlutí Trabanti a Dan Přibáň

Trabanti Egu a Babu a šílenec Dan Přibáň s kolegy. Projeli Hedvábnou stezku a Afriku. Projeli i Jižní Ameriku, ale to se k nim už připojili i Slovák Marek Slobodník na Jawě 250 (původně měl jet na pionýru!) a dva Poláci v malém Fiatu známém jako Maluch. Zkrátka dream team se samohyby, s kterými byste se chtěli ocitnout uprostřed amazonského pralesa.

Všechny trabantí i další Danovy výpravy mají heslo “když se chce, tak to jde“. A funguje to.

Pokud se vám jejich odhodlání líbí, podpořte je koupí DVD z expedic a dalších drobností na e-shopu Transtrabant.cz, přispějete tak na jejich další cesty.

Expedice na cestě Jižní Amerikou.
Celá expedice projíždí teď nevím kudy, někudy v Jižní Americe. Foto http://www.jakubnahodil.cz/

Jirka, Věrka a jejich Čundr de América

Svou cestu obytným Mitsubishi L300 napříč Jižní Amerikou poutavě popsali na svém blogu. Zažili toho víc než dost a podělili se o spousty zkušeností, doporučuji pročíst.

Věrka a Jirka v 5264 m n. m.
Věrka a Jirka v 5264 m n. m. – nejvýš, kam se jim podařilo během expedice i s autem dostat.

… a další, kteří poskytli rady, názory i zkušenosti

Hlavně Michal Kubíček z Pronetmedia.cz a Martin Valenta z Valenta Design – naše krátké rozhovory mi daly dost užitečných informací, díky!

A nesmím zapomenout na Dušana “Yuhů” Janovského a jeho nádherně zpracované weby o Korsice, Krétě, Tunisku a asi dvě tuny dalších + několik blogů.

Snad jsem na nikoho nezapomněl…

A pokud jo, omlouvám se. Doufám, že vás výše odkázané příběhy také inspirují a přimějí zkusit něco nového!

Info o nových článcích a videích na e-mail

Info o vydání nového článku ti vždy pošlu na e-mail, ať o nic nepřijdeš. Žádný spam, odhlášení na jeden klik. Tak to zkus.

Formulář se odesílá, počkejte prosím...Autor

martin.kolcaba@gmail.com'

Martin Kolčaba

Provozovatel Nomádem.cz, NomadShop.cz a konzultant internetového marketingu libující si v SEO a použitelnosti webů.

2 komentáře u „Ti, kteří mi dodali odvahu zkusit to“

  1. ahojte drzim vam palce nech sa vam dari v dalsom cestovani oco

Komentáře nejsou povoleny.