Chorvatsko a mobilní internet – jak na něj?

Před časem jsme navštívili Chorvatsko, konkrétně ostrov Vir. Sháněl jsem místní datovou kartu pro připojení k mobilnímu internetu, a byl jsem příjemně překvapen nabídkou chorvatských operátorů. Přečtěte si více.

Upozornění: poslední aktualizace článku proběhla 11.7.2015. V tarifech a dostupných možnostech mám sám trochu hokej, pokud mi článek pomůžete upravit, budu rád. 🙂

Chorvatští operátoři a pokrytí internetovým signálem

Chorvatsko je skvěle pokryté rychlým signálem (= 3G a rychlejší), a ceny dat jsou více než přátelské. Čeští neschopní vydřiduši by se mohli učit.

Fungují tu tito operátoři:

 • T-mobile – má pěkně zpracovanou mapu pokrytí. Pozor, na stránce s mapou si vyberte typ signálu, jehož pokrytí chcete zobrazit. Odkaz vede na stránku s 4G/LTE pokrytím, kterým je pokryto pobřeží. Ale například 3G/UMTS/HSPA signálem je pokryto v podstatě celé Chorvatsko včetně vnitrozemí.
  Na jejich webu jsem našel tuhle stránku s nabídkami denních a týdenních balíčků, kde není ani slovo o nějaké FUP ani limitu na data. Vypadá to dost zajímavě.
 • Bon Bon – svým webem v češtině cílí na české turisty. Bon Bon využívá síť T-mobile, takže se o perfektní pokrytí nemusíte bát. Nabízejí 5 GB dat za 45 HRK, tedy přibližně 160 Kč.
 • Vipnet – jako jediný má web v angličtině. Nemá moc přehlednou mapu pokrytí, ale má jí. 🙂 Jeho SIM jsem koupil (viz níže).
 • Tele 2 – asi nejméně přehledný web, nehodlal jsem na něm trávit čas. Tele 2 má turistický tarif Welcome to Croatia, kde je v ceně 3 GB dat a volání za výhodné ceny, ale aby k tomu napsali kolik to stojí, to ne.

Weby chorvatských operátorů jsou na dvě výjimky dostupné jen v chorvatštině. Až budete hledat informace, narazíte na spoustu divných slov. Nejdůležitější jsou:

 • “tarife na bonove” – klasické nevázané tarify, kdy při příjezdu můžete koupit SIM, a při odjezdu ji klidně zahodit
 • “tarife na pretplatu” – klasické tarify podmíněné úvazkem na X měsíců. Ty vás, pokud jedete na pár dní až týdnů, nebudou zajímat

Kde koupit SIM, jak to aktivovat a dobíjet?

Nabídku SIM najdete skoro v každém novinovém stánku, na benzínkách, ale i v prodejnách jednotlivých operátorů.  Prodají vám ji, aniž by chtěli jakýkoli doklad totožnosti nebo cokoli jiného. Dáte peníze, dostanete SIM.

Sám jsem to moc neřešil. Po příjezdu jsem v malém novinovém stánku koupil datovou kartu operátora Vipnet. Stála 85 HRK (= kolem 300 Kč) a ani jsem nevěděl, co v té ceně je.

Strčil jsem ji do telefonu, zapnul datové přenosy, vytvořil hotspot, a jeli jsme s ní 8 dní s dvěma notebooky. Rychlost 4-7Mbit/s. Data nám za celou dobu nedošla, a to jsme stáhli víc než 4 GB. Pak jsem tam SIM nechal kamarádovi, ten jí používal ještě několik dalších dní, a pořád nenarazil na žádný datový limit.

Za stejnou cenu jsem si v trafice všiml i karty T-mobilu, předpokládám, že by fungovala stejně.

Pozor, předtím jsem si za asi 35 HRK koupil “běžnou” (ne datovou) SIM Vipnetu s tím, že si na ní úplně stejně zapnu data a aktivuji nějaký datový balíček. Jenže to nešlo. I chorvatský helpdesk Vipnetu mi řekl, že si musím koupit vyloženě datovou kartu. Nevím, jak to Chorvati dělají, když mají “volací” kartu, a chtějí se podívat na internet. Buď to nejde, a nebo to spíš bylo nedorozumění mezi mnou a helpdeskem. Když jsem koupil datovou kartu, strčil jsem ji do telefonu, zapnul data, a jelo to hned.

A to je vše, přátelé…

Chybí vám v článku něco? Našli jste nějakou nepřesnost? Pište do komentářů.

Pokud vám článek pomohl, pošlete ho dál, třeba pomůže i dalším.

Info o nových článcích a videích na e-mail

Info o vydání nového článku ti vždy pošlu na e-mail, ať o nic nepřijdeš. Žádný spam, odhlášení na jeden klik. Tak to zkus.

Formulář se odesílá, počkejte prosím...Autor

martin.kolcaba@gmail.com'

Martin Kolčaba

Provozovatel Nomádem.cz, NomadShop.cz a konzultant internetového marketingu libující si v SEO a použitelnosti webů.

3 komentáře u „Chorvatsko a mobilní internet – jak na něj?“

 1. Ještě doplním dokupování tarifu u VIP ( ale stejně to asi funguje u dalších operátorů ) , pokud to někoho potká:
  V každé trafice se dá dokoupit kredit. Stojí + 10%. Tedy např. jak psal Erik W, že má za 10 kuna na 24 hodin, tak na dalších 5 dnů 50 kuna stojí 55 kuna. Na účtu je 14ti místné číslo. Pro aktivaci si musím na stránkách vipnet.hr zřídit účet s mým číslem karty a v osobním nastavení můžu v patřičné kolonce zadáním čísla dobít kredit.
  Taky jde kredit za stejných podmínek dokoupit přímo v prodejně operátora a tam mi to rovnou dobili.

Komentáře nejsou povoleny.