Plyn v obytném autě bezpečněji

Protože na netu chybí ucelenější seznam zásad, které se vyplatí dodržet při instalaci plynových rozvodů a spotřebičů do auta, rozhodl jsem se jeden napsat. Tak snad bude k užitku.

Sám mám z plynu v obytných autech docela respekt, ale přitom mám dost známých, co to zrovna moc neřeší. A taky už jsem slyšel o autech, která vybuchla nebo shořela vinou špatného a nebezpečného zapojení. A ještě víc o lidech, kteří v autě usnuli a už se nevzbudili.

No, tak se pojďme podívat, jak by to zhruba mělo vypadat, abyste nedopadli stejně.


POZOR: Článek je o rozvodu plynu z lahví. Všechny informace ber jen jako vodítko pro další hledání a zamyšlení. Pokud plynu rozumíš víc než já a uvidíš, že v článku něco zásadního chybí nebo přebývá, napiš mi prosím na martin@nomadem.cz, článek upravím, ať ostatním co nejlíp poslouží. Článek se věnuje plynu čistě z hlediska používání, nikoli z hlediska nejnovějších norem, a má za cíl jen zamezit nejhoršímu, protože to nejhorší si lidi v autech pořád často vozí. Podrobněji se na téma můžeme kouknout v jiném článku.  


Instalace a odvětrání plynových lahví

Lahve by měly být v prostoru neprodyšně odděleném od obyvatelné části auta. To znamená buď nějaký venkovní box, který je často k vidění na přívěsech, a nebo utěsněnou skříňku.

Prostor pro lahve by měl mít odvětrání podlahou pryč z auta. To proto, že když propan-butan náhodou unikne z lahve, klesá dolů, protože je těžší než vzduch. Když máte větrací otvor v podlaze, plyn jím unikne do volného prostoru, a nic se nestane.

Pokud lahev neodvětráte, hrozí, že se plyn kvůli špatnému těsnění skříňky dostane do obytného prostoru. Nebo se nahromadí ve skříňce s lahvemi, a k tragédii pak stačí jedna jiskra.

Ve skříňce s lahvemi by pak nemělo být nic, co může hodit jiskru. Žádné elektrické vedení, žádná světla, baterie a podobné věci.

Lahve by při jízdě měly být zajištěné proti pohybu a to tak, aby zůstaly na svém místě i v případě nárazu.

plyn

Rozvody plynu – na hadice zapomeňte

Kromě lahví volně v obytném prostoru často vídám různé spotřebiče napojené na hadici přímo z lahve, což je hodně špatné řešení. Teď nemluvím o vařiči na krátké hadici z 2kg lahve, ale o kompletních hadicových rozvodech pro vaření, topení, bojlery apod., často spojené s jednou nebo dvěma 10 kg lahvemi.

Hadice používejte jen v nejnutnější délce. Hadice může zpuchřet, prodřít se, propíchnout se, prasknout. A průser je na světě.

Pro rozvod plynu a napojení ke spotřebičům se používají zásadně ocelové trubky. Dřív se používala měď, ale má své mouchy – ve spojení se železem může utvořit článek, a spoj vyrezne.

Jediná hadice v rozvodu by měla být uzavřena s lahvemi v dobře utěsněné a spodkem odvětrané skříňce. Dál po autě vedou rozvody pouze trubkami.
Jediná hadice v rozvodu by měla být uzavřena s lahvemi v dobře utěsněné a spodkem odvětrané skříňce. Dál po autě vedou rozvody pouze trubkami.

Jednotlivé spotřebiče se napojují přes rychlouzavírací ventily. Jedna trubka od lahví vede k ventilům, a odtud se rozvod větví dál k jednotlivým spotřebičům.

Rychlouzavírací čtyřventil Truma, ke kterému vede trubka od skříňky s lahvemi. Fotka a odlesky na ní silně zkreslují, záhyby trubek samozřejmě nejsou zlomené tak, jak vypadají. Na posledním kohoutu je záslepka, je připravený na dodatečné připojení bojleru.
Rychlouzavírací čtyřventil GOK. Fotka a odlesky na ní silně zkreslují, záhyby trubek samozřejmě nejsou zlomené tak, jak vypadají. Na posledním kohoutu je záslepka, je připravený na dodatečné připojení bojleru.

Jediná hadice, která by se v rozvodu měla nacházet, je ta, která vede od lahve přes regulátor k ocelovým rozvodům. V maximální délce cca 50 cm. Napojení hadicí by mělo být uzavřeno ve skříňce s lahvemi. To znamená, že ze skříňky dál už vede jen ocelová trubka k ventilům, a od ventilů trubky ke spotřebičům.

Napojení plynové trubky k chladničce.
Napojení plynové trubky k absorpční chladničce Dometic CombiCool RF 60.
Detail připojení plynového vařiče Dometic HB 2325 (30 mbar) k rozvodové trubce.
Detail připojení plynového vařiče Dometic HB 2325 (30 mbar) k rozvodové trubce.

Používejte spotřebiče určené pro stejný tlak

V celém systému používejte spotřebiče určené pro stejný tlak, typicky to u novějších spotřebičů bude 30 mbar, ale narazíte i na spotřebiče pro tlak 50 mbar, byť už se dnes tolik nevyrábějí. Informaci o tlaku najdete na spotřebiči. Pokud musíte kombinovat spotřebiče pro různý tlak, měli byste to řešit odpovídajícími regulátory na potrubí.

Používej spotřebiče určené do uzavřených prostor

Používat v karavanu různé plynové zářiče s otevřeným spalováním, které jednak spalují kyslík v interiéru a navíc do něj vypouští spaliny, je prostě pitomost a hazard se životem. A můžete si větrat jak chcete.

Kdyby vám někdo podobné spotřebiče doporučoval se slovy “je to levný, používám to a ještě jsem to nezakápnul, takže to funguje”, pošlete ho tam, kam slunce nesvítí. Neriskujte, nepodstupujte dobrovolné sycení svého krevního oběhu COčkem.

Ne, podobné věci do auta nebo karavanu fakt nepatří.
Ne, podobné věci do auta nebo karavanu fakt nepatří.

Pro karavany se používají uzavřená plynová topidla a spotřebiče které sají vzduch zvenčí a mají odvod spalin komínkem. Samozřejmě se bavíme o spotřebičích jako jsou plynová topení, bojlery, chladničky, průtokové ohřívače a podobně – ne o vařičích, kde tohle nejde a prakticky nehraje roli.

Takové spotřebiče nespalují kyslík z interiéru, ani do něj nevyfukují spaliny.

Tlaková zkouška jako nutnost

Pokud si stavíte obytňák sami, možná se rozhodnete, že nebudete řešit revizi plynu. To je na vás, povinnost ji v ČR řešit máte jen v případě, že máte karavan psaný na firmu.

Určitě si ale nechte udělat minimálně tlakovou zkoušku, která prověří těsnost rozvodů.

“Česká vyhláška 85/1978 § 7 ukládá povinnost provádět každou další Provozní revizi v intervalu 3 let a kontrolu po 1 roce. Tahle podmínka je povinná pro majitele karavanů, kteří mají vůz napsaný na firmu. Soukromý vlastníci tuhle povinnost nemají a jen se na ně vztahuje bezpečnostní doporučení o provádění pravidelných prohlídek a revizí ve stejných intervalech jako pro firmy. Situace se ale mění pokud vůz nebo přívěs provozujete v zahraničí. Tam mají povinnost revizi dělat všichni bez rozdílu a mnohdy i v kratším intervalu. Proto se také může stát, že některé kempy a trajekty z bezpečnostních důvodů budou platnou revizi vyžadovat i po vás.” – zdroj https://www.matservis.cz/servis-karavanu/revize-vychozi-provozni/

Puštěný plyn za jízdy?

Některé plynové spotřebiče nejsou vůbec určeny k použití za jízdy. U jiných to při splnění určitých podmínek možné je. Info najdete v manuálu ke spotřebiči.

Pokud ale chcete používat plynový spotřebič za jízdy, určitě byste měli použít speciální bezpečnostní regulátor, který v případě nárazu uzavře přívod plynu z lahve do rozvodu a tím zabrání nejhoršímu.

Truma Duo Control, bezpečnostní plynový regulátor s Crash Sensorem, který při nárazu v rychlosti nad 15 Km/h odpojí přívod plynu. Ke koupi u nás na NomadShop.cz
Truma Duo Control, bezpečnostní plynový regulátor s Crash Sensorem, který při nárazu v rychlosti nad 15 Km/h odpojí přívod plynu. Ke koupi u nás na NomadShop.cz

V opačném případě před jízdou zavírejte ventil na lahvi. Kdyby se něco stalo a třeba prasklo vedení v autě, obsah lahve zůstane tam, kde zůstat má.

Kamaráda dokonce jednou kontrolovali na rakouských hranicích – kromě toho, že mu zvážili obytňák jestli není přetížený také chtěli vidět, zda má zavřenou plynovou lahev.

Alarmy pro jistotu

Pro klidnější spaní a zvýšení jistoty, že se probudíte, se mohou hodit různé alarmy a detektory plynu. Především ty, které dokáží detekovat CO a propan-butan.

Zvaž, jestli se v tom hrabat

Já se třeba do plynu v autě zásadně nevrtám. Svěřuju to lidem, kteří ví co dělat a jak to má vypadat. Zvaž, jestli bys to neměl udělat taky.

Tak, toliko k plynu. Pokud se vám článek líbí, budu rád, když ho budete sdílet dál, osvěty není nikdy dost.

Kdybyste nás chtěli podpořit, vše pro rozvody plynu koupíte u nás na NomadShop.cz – kdybyste cokoli neviděli na shopu, stačí napsat, přístup k tomu máme, jen to plnění shopu nám jde pomalu 🙂

Info o nových článcích a videích na e-mail

Info o vydání nového článku ti vždy pošlu na e-mail, ať o nic nepřijdeš. Žádný spam, odhlášení na jeden klik. Tak to zkus.

Formulář se odesílá, počkejte prosím...Autor

martin.kolcaba@gmail.com'

Martin Kolčaba

Provozovatel Nomádem.cz, NomadShop.cz a konzultant internetového marketingu libující si v SEO a použitelnosti webů.

3 komentáře u „Plyn v obytném autě bezpečněji“

  1. Instalace plynu: nevite o nejakem zdroju informaci kde je sepsane jake jsou legalni podminky na instalaci plynu? Mame v tom trochu zmatek co je ze zakonu nutne a co je doporuceni – chceme to mit samozrejme co nejbezpecnejsi, ale taky bychom chteli vedet co je presne treba na oficialni prestavu aby prosla u uradech.
    Moc dekuji

  2. zapojení plynových spotřebičů na palivovou LPG nádrž?

    chtěl bych se zeptat zda nahodou nemá někdo info jak je to s normou o zapojeni LPG.Mám v aute velikou LPG nádr ktera je pouzivana jako palivova.Jde legálne na tuto nádrz pripojit i dalsi spotrebice jako varic ci topeni?Co jsem se tak dotazoval tak nazory se ruzni.I mezi odborniky.Osobne mi v dnesni dobe bezpecnosti a vsech vyhlasek prijde logicke ze z hlediska bezpecnosti by mely mit spotrebice i motor oddelenou nadrz.

    Díky

Komentáře nejsou povoleny.