Cyrix v obytném autě - náhledový obrázek k článku

Propojení baterií v obytných autech

V obytných autech a karavanech bývají dvě baterie. Jedna startovací, a druhá palubní, která se stará o chod veškerého zařízení v obytné části vozu. Jede z ní osvětlení, lednice, měnič a prostě vše, co je pro pohodlné bydlení potřeba.

V ideálním případě chcete startovací i palubní baterii při jízdě dobíjet alternátorem. Ale nechcete, aby vám zařízení obytné části při stání vycucalo startovací baterii. No, a přesně to a mnohem víc zajistí Cyrix, chytré propojovací bateriové relé značky Victron Energy.

Cyrix je 12V / 24V relé, které automaticky propojí či oddělí startovací a palubní baterie přesně v situacích, kdy je to potřeba.

Co Cyrix umí:

  • Umožní dobíjet obě baterie jízdou z alternátoru – jakmile Cyrix rozpozná, že napětí na startovací baterii dosáhlo potřebné úrovně, sepne se a tím dojde ke spojení obou baterií a jejich nabíjení alternátorem.
  • Zamezí vybití startovací baterie – jakmile zastavíte, Cyrix nedovolí zařízení vaší nástavby odebírat energii ze startovací baterie, čímž zabrání jejímu vybití.
  • Umožní solárním systémem nebo připojením k síti dobíjet startovací baterii – Cyrix  měří napětí na obou bateriích. Pokud dojde k dobíjení palubní baterie (například z přípojky v kempu, marině nebo ze solárního systému), pak dojde také ke spojení se startovací baterií a jsou dobíjeny obě.
  • Umožní nouzové startování s podporou palubní baterie – Cyrix může být sepnut tlačítkem (není součástí zařízení) automaticky na dobu 30s od sepnutí tlačítka, nebo lze provést zapojení, kdy baterie jsou spojeny po celou dobu sepnutí tlačítka. Obojí se může využít k dosažení většího startovacího výkonu baterie.
Schéma zapojení Cyrix od Victron Energy
Ukázka – schéma jednoho z možných zapojení propojovacího relé Cyrix

Jaký vybrat?

Cyrix se vyrábí v několika provedeních. Vybírejte dle maximálního stálého dobíjecího proudu alternátoru svého vozu, stačí kliknout na požadovanou variantu.

Všechny verze koupíte u nás na NomadShop.cz, a lze je použít ve 12V i 24V systémech, Cyrix má automatické rozpoznání napětí.

Info o nových článcích a videích na e-mail

Info o vydání nového článku ti vždy pošlu na e-mail, ať o nic nepřijdeš. Žádný spam, odhlášení na jeden klik. Tak to zkus.

Formulář se odesílá, počkejte prosím...Autor

martin.kolcaba@gmail.com'

Martin Kolčaba

Provozovatel Nomádem.cz, NomadShop.cz a konzultant internetového marketingu libující si v SEO a použitelnosti webů.

2 komentáře u „Propojení baterií v obytných autech“

  1. Ahoj, a nevadí dobíjení alternátorem přes Cyrix, když startovací baterka je klasická a vestavbová je AGM ?

  2. Můžu jedině doporučit. Už rok používám přesně podle zapojení se solárními panely. O tomto víkendu mi například pomohl, když jsem přes noc palubní baterií dostal na 8v a solar už nechtěl dobíjet. Jeden start, cyrix spojil, refreshnulo se napětí a solar opět dobíjel. Problém, který teď řeším je jak udělat zapojení cyrix a 2 palubních baterií a přitom nevymenit cyrix za jiné zařízení.

Komentáře nejsou povoleny.