Vestavné kompresorové autochladničky
Vestavné chladničky jsou, narozdíl od přenosných, určené pro pevnou instalaci do vašeho obytného auta, karavanu nebo lodě. Všechny ledničky fungují přímo z baterie na 12/24V, některé z nich mají navíc i možnost napájení 110-230V, a lze je tedy připojit do klasické 230V zásuvky.
Některé lednice mají externí kompresor - v takovém případě není kompresor zabudován do těla chladničky, ale je umístěn mimo ni, a je připojen 1,5m dlouhou ohebnou trubičkou. Výhodou tohoto řešení je více místa v chladničce, kdy kompresor můžete umístit kousek vedle, třeba do slepého koutu za nábytkem, a lépe tak využijete prostor ve své vestavbě.
Nejprodávanější
Filtry
Seřadit Doporučujeme: Produkty jsou seřazeny podle názvu zboží vzestupně. Produkty, které nejsou skladem, jsou řazené na konci. V této sekci mají některé produkty nastavené umístění na konkrétních pozicích.
Kompresorové vs. absorpční chladničky - porovnání
Zatímco dříve se v obytných vozech a karavanech používaly absorpční chladničky, dnes drtivá většina výrobců přechází právě ke kompresorovým lednicím.
Se zákazníky také čím dál častěji řešíme, že chtějí svou absorpční chladničku vyměnit na kompresorovou. Důvodů pro to je hned několik, pojďme si rozebrat ty hlavní:
Efektivní chlazení za každých okolností
Kompresorové ledničky vždy chladí na teplotu, kterou jste nastavili na termostatu, podobně jako chladnička, kterou máte doma.
Absorpční chladničky dokáží chladit jen o určitý počet stupňů oproti okolní teplotě, což v létě bývá problém. Absorpční chladničky jsou navíc náchylné na správnou polohu - pokud absorpční chladnička není v perfektní rovině, nechladí správně.
Nízká spotřeba elektřiny
Kompresorové chladničky lze díky jejich nízké spotřebě bez problému provozovat z baterií. Dlouhodobá průměrná spotřeba se bude pohybovat někde kolem 0,8 - 1,8 A, v závislosti na daném modelu, okolních podmínkách a teplotě chlazení, kterou si nastavíte.
Modelový příklad: příkon chladničky Indel B Cruise 100 je 60 W, což při 12V odpovídá spotřebě 5 Ah, když běží kompresor. Kompresor ale neběží neustále, běží jen malou část z hodiny kdy chladnička dochlazuje na teplotu, kterou jste si zvolili. Výrobce udává průměrnou spotřebu 0,3212 kWh za 24 hodin (průměrně pouhých 1,1 Ah) při okolní teplotě 25 °C a vnitřní teplotě 5 °C.
Absorpční chladničky v režimu 12V berou zhruba 8A neustále, a jejich dlouhodobý nezávislý provoz z baterií je tak prakticky vyloučený. Navíc absorpční chladničky na 12V velmi špatně chladí, tento režim je u nich určen jen na "dochlazování" při přejezdech, kdy potřebujete mít vypnutý plyn.
Žádné obří ventilační mřížky ve stěně
Kompresorové chladničky se zahřívají o řád méně, než absorpční, a nepotřebují ventilační mřížky ve stěně, které znáte ze spousty obytných aut a karavanů (viz tipy pro instalaci níže). Také u nich neřešíte komínek pro odvod spalin, protože nic nespalují.
Absorpčním ledničkám se kvůli principu jejich fungování extrémně hřejí "záda", a pro odvětrání tepla je nutné do boku vozu vyříznout dva velké otvory (cca 480 x 160 mm) pro vsazení ventilačních mřížek. A protože spalují plyn, je nutné řešit odvod spalin ven z obytného prostoru.
Používání bez starostí
Kompresorovou chladničku zapojíte a funguje, chladí jak má. Hotovo.
U absorpční chladničky typicky řešíte, že je potřeba ji před odjezdem nachladit buďto na plyn nebo na 230V, protože na 12V při přejezdu pořádně nechladí. U obyčejnějších modelů bez automatického přepínání zdroje energie pak musíte myslet na přepnutí na 12V na jízdu, a znovupřepnutí na plyn / 230V při zastavení.
Abychom ale byli nestranní, samozřejmě i absorpční chladničky mají své výhody. Předně je to možnost používání na plyn, kterou vám kompresorové ledničky nenabídnou, a pro kterou jsou absorpční lednice stavěné. Pokud chcete plynovou lednici, jinou volbu než absorpční nemáte. Pokud ale chcete lednici provozovat z baterií, jasnou volbou je "kompresorovka".
Další výhodou absorpčních lednic je, že jsou absolutně tiché. Když u kompresorové lednice sepne kompresor, je trochu slyšet. Maličko, neruší to, ale je - běží kompresor a ventilátor.
Tady ale výhody absorpčních lednic oproti kompresorovým končí a je tak na vás, kterou chladničku si vyberete.
Pro další informace mrkněte na článek Jak vybrat chladničku pro karavan nebo obytné auto?
Jak na správnou instalaci kompresorové ledničky?
S chladničkami z naší nabídky máme dlouhodobě skvělé zkušenosti, sami chladničky značek Indel B a Vitrifrigo ve svých vozech používáme více než 6 let. Občas se zákazníky ale řešíme problémy, způsobené v drtivé většině nevhodnou instalací. Vyhnete se jim díky dodržením několika jednoduchých pravidel při instalaci chladničky, a zajistíte tak že vám bude dlouhá léta bez problémů sloužit.
Volte vhodné umístění chladničky
Kompresor chladniček se při provozu zahřívá, žádná novinka. Většina kompresorových chladniček má kromě pasivního integrováno také aktivní chlazení (ventilátor), který zajišťuje chlazení kompresoru.
Pokud prostor kompresoru chladničky ze všech stran utemujete nábytkem a obložením stěn, nebude lednice správně fungovat, protože se bude přehřívat.
Nebojte, není potřeba do boku vašeho karavanu nebo obytného auta vyřezávat obří otvory pro ventilační mřížky, které jsou nutné při instalaci absorpčních chladniček, ale přesto je nutné zajistit cirkulaci vzduchu kolem kompresoru, čehož můžete dosáhnout různými způsoby:
- ventilační mřížky v nábytku v okolí kompresoru
- ponecháním prostoru v okolí kompresoru, nebo vyříznutím otvorů v nábytku
Čím lépe bude prostor kompresoru odvětraný, tím lépe a déle bude chladnička bez problémů fungovat. V místech, kde vinou dispozic vozu nelze dobrou cirkulaci vzduchu zajistit, si můžeme pomoct přídavným ventilátory, například těmi určenými pro chlazení počítačů.
Případů, kdy nelze správně instalovat chladničku, která má kompresor integrovaný ve svém těle, moc není. Pokud však nastanou, řešením mohou být chladničky s externím kompresorem, které mají kompresor umístěný mimo tělo lednice.
Volte vhodný průřez vodičů
Dbejte na to, abyste s ohledem na příkon chladničky a délku vedení vybrali dostatečný průřez elektrických vodičů. Tabulky pro výpočet průřezu vodičů snadno dohledáte na internetu, případně konzultujte se svým elektrikářem.
Nedostatečně zvolený průřez vodičů je zdaleka nejčastější příčinou nesprávného fungování chladničky a způsobuje tyto problémy:
- chladnička se vůbec nezapne - baterie je dostatečně nabitá, ale chladnička nefunguje. V 99 % případů je to způsobeno úbytkem napětí na vedení vinou použití slabých vodičů
- chladnička se vypíná předčasně - s nabitou baterií chladnička funguje, ale jakmile se baterie trochu vybije, chladnička nechladí. Opět stejný problém jako v předchozím bodě.