Rozhovor: Proč se Víťa Válka stěhuje do lepšího (karavanu)

V roce 2012 s rodinou koupili první karavan. S manželkou Renčou a dvěma dětmi toho hodně najezdili po Evropě a okolí. Jen za letošní rok mají na kontě už 3 a půl měsíce na cestě. Teď se Víťa rozhodl první karavan prodat, a pořídit další. Pojďme se podívat proč.

DCIM100GOPRO

Pro začátek, můžeš popsat váš starý karavan? Proč jste se ve svých nomádských začátcích rozhodli právě pro něj?

Hledali jsme levný karavan v dobrém stavu pro 4 osoby. To byla základní představa. Několik měsíců jsme objížděli bazary karavanů až jsme narazili na tehdy novou firmu Burimex, kde nabízeli neuvěřitelných 6 měsíců záruku na použité karavany.

Průběžně jsem sledoval nabídku bazaru a ve chvíli kdy se objevil v nabídce Coachman za sto tisíc, bylo jasno a druhý den byla zaplacená záloha. Ani jsem tehdy neměl dostatečnou hotovost na účtě a musel si něco půjčit od přátel — dovedete si představit jak mě za to žena “obdivovala”?

Fotky Víťova starého karavanu:

Víťův starý karavan zvenku

Celkový pohled na Víťův starý karavan
Pohled na sezení a kuchyni. Pracovní deska je odklápěcí, pod ní je dřez s odkapávačem
Koupelna ve Víťově starém karavanu
WC spojené s koupelnou. Když se sprchujete, všechno je mokré. Když pak chce někdo na záchod, je třeba vytřít.

Které z těch věcí jsi při koupi prvního karavanu pokládal za nejdůležitější?

Chtěl jsem mít karavan s co nejvyšší vybaveností a to anglické karavany poskytují už dlouho a za cenu evropských. Takže ani Coachman z roku 1995 nepostrádal troubu, bojler na teplou vodu a okna, která se všechna dala otvírat.

Samozřejmě nebyl jeho design úplně moderní, ale my jsme hlavně potřebovali ověřit myšlenku — jestli s karavanem naše rodina dokáže cestovat. Bylo důležité jak rozložení postelí, tak hmotnost, aby vešla tehdy s pětkovým BMW do 3,5 tuny a stačilo mi jen řidičské oprávnění B. Taky jsme chtěli do chodbičky dát dětskou postýlku, ale z toho sešlo — stačila korbička kočárku.

Víťa Válka se ženou Renčou a dětmi
Kompletní posádka Válkovic karavanu. Foto z Mostaru (Bosna a Hercegovina)

Rozhodl jsi se starý karavan prodat, a pořídit nový. Byly tu nějaké věci, které vám v tom starém nevyhovovaly a nový to měl řešit?

První karavan nám vyhovoval. Díky tomu, že jsme do něj nechali dát vestavěnou nádrž na vodu, byli jsme na 3-4 dny schopní kempovat i na divoko. Ale po čtyřech letech jsme si řekli, že už jsme karavanovou myšlenku ověřili a je čas přidat krapítek komfortu.

Nejprve jsme zkoumali vestavěné dodávky s cílem cestovat agilněji a parkovat třeba v lese, u cesty nebo přímo ve městě jako vy s Lenkou. Ale nakonec jsem si nedokázal před sebou samým obhájit investici v řádu 600 (druhá ruka) až 900 tisíc korun (skladovka či předváděčka). Ty na to jdeš hezky z druhého konce, já rozhodně nemám takovou trpělivost a zručnost.

(vysvětlení Martin z Nomádem.cz: naše první obytná dodávka stála lehce přes 100 000 Kč. Tou teď jezdí Eliška a Vojta. My teď sami zobytňujeme původně nákladní dodávku Mercedes-Benz Sprinter z roku 1999 – postup sledujte na FB Nomádem.cz)

A tak jsem se vrátil ke karavanům. Úplně náhodou jsem našel v Burimexu kousek, který měl několik hezkých vychytávek. Nabízel oddělenou sprchu, takže se už nebudu zamotávat do závěsu a taky ji nebudeme muset vytírat aby holky mohly v noci na záchod.

Koupelna ve Víťově novém karavanu
Oddělená sprcha a prostornější koupelna v novém karavanu

Další drobností byla větší lednice, která se rodině žijící v karavanu hodí — tím jsem získal body u ženy Renči. A pak už jen několik hezkých, ale nepotřebných prvků komfortu: ventilátor ve stropě, velké střešní okno, modernější a snad spolehlivé rolety, více úložného prostoru, elektrická plotýnka přímo ve sporáku, topení nejen na plyn ale taky na 220V. Daní za to byla hmotnost vyšší asi o 500 kilo a nižší počet lůžek, který dodatečně rozšíříme palandou.

Víťův nový karavan z venku
Nový karavan zvenku
Uspořádání kuchyně ve Víťově novém karavanu
Lednice, zbytek kuchyně a sezení
Sezení ve Víťově novém karavanu
Sezení z jiného úhlu

Co z toho pro vás bylo nejdůležitější? Změnili se nějak tvé priority oproti těm před koupí prvního karavanu?

Základní myšlenka zůstává stejná. Cestovat dlouhodobě a poznávat nové kultury zatímco neutratíme majlant za hotely a ušetříme čas vybalováním a sbalováním zavazadel.

Co se lehce posunulo, a souvisí s tím, že holky už povyrostly, je chuť kempovat na divoko. Zatím jsme to vyzkoušeli jen několikrát (ikona květiny na mapě) na konci naší jarní cesty z Maroka a zdá se, že je to mnohem snazší než jsem myslel. Díky mobilní appce a webu Campercontact je cestování s nulovými náklady za přespání hračkou. Proto jsme na nový karavan nechali dát solární panel a vyzkoušíme, jak to celé bude fungovat, když se v kempu neukážeme třeba týden.

Tím pádem už jsme k novému karavanu nekupovali předstan, protože jsme jej většinou stejně vozili jen jako mrtvou zátěž. A také jsme mohli nechat doma elektrické topidlo. Myslím, že obecně máme celkem střídmý pohled na výbavu — zbytečnosti nevozíme.

Taky už tolik neřešíme hmotnost. Máme těžší auto Toyota Hilux, se kterým žádný karavan není těžký. A taky mám řidičák BE. Už máme maximálku soupravy asi 4,4 tuny, ale je nám to víceméně fuk.

S Lenkou jsme v roce 2014 navštívili Víťu s rodinou u v kempu u Brna
S Lenkou jsme v roce 2014 navštívili Víťu s rodinou v kempu u Brna. Na fotce je vidět i výjimečně rozložený předstan, o kterém Víťa mluví.

Zatím jste trávili většinu času v kempech. Na novém karavanu máte solární panel, což znamená alespoň částečnou nezávislost na elektrické síti. Budete teď víc času trávit “nadivoko”, a nebo to s dětmi dost dobře nejde, a zázemí kempu je potřeba?

Zázemí kempu je skvělá věc na delší pobyt v jednom místě. Ale když se přesouváme přes půl Evropy, občas jsme v kempech jen na jednu noc a pak vlastně nevyužijeme mnoho z toho za co platíme. Přijíždíme večer, abychom stihli recepci, snažím se dorazit do páté večerní. To přidává stres do jízdního dne a současně z něj ukusujeme čas.

Když jsme v kempu, připojujeme se tak hodinku na sítě, vysouváme nožky a parkujeme na parcelu. Ráno pak zase musíme čekat než recepce otevře a tím si opět krátíme čas na cestu. Přes noc nejezdíme protože v noci se spí.

Parkování na stellplatzech se pro přesuny vysloveně hodí. Přijedeme v devět večer, auto necháme zapojené ke karavanu a nic nepřipojujeme. Takže lépe vytěžíme daný cestovní den a zahodíme stresový faktor. Dřív jsem se bál, že stellplatzy jsou malá podélná parkovací místa pro tři auta a s karavanem budu na obtíž, ale opak je pravdou. Typicky jde o velká parkoviště která i v sezóně nejsou plná víc než z poloviny. No a když tímto způsobem navíc dostaneme oběd zdarma (nezaplatíme €12-18 za kemp mimo sezonu, resp. €30-40 v sezoně) tak je celá myšlenka dokonalá. Dokonce i kafčo si můžeme před cestou připravit bez elektřiny — pomocí kávovaru AeroPress.

Kam a na jak dlouho se v nejbližší době s novým karavanem chystáte?

Právě jsme se vrátili z cesty po západní Evropě a cípu Afriky. V srpnu bychom chtěli jen lehce provětrat nový karavan po českých kopcích a na podzim uvidíme. Od minulého roku uvažujeme o skandinávii, ale je to ve hvězdách. Neplánujeme výlety napevno. Na příští jaro bychom rádi opět zavítali na východ do Řecka a Turecka.

Díky za rozhovor, a ať to jezdí!

Info o nových článcích a videích na e-mail

Info o vydání nového článku ti vždy pošlu na e-mail, ať o nic nepřijdeš. Žádný spam, odhlášení na jeden klik. Tak to zkus.

Formulář se odesílá, počkejte prosím...Autor

martin.kolcaba@gmail.com'

Martin Kolčaba

Provozovatel Nomádem.cz, NomadShop.cz a konzultant internetového marketingu libující si v SEO a použitelnosti webů.

3 komentáře u „Rozhovor: Proč se Víťa Válka stěhuje do lepšího (karavanu)“

 1. Moc pěkný článek a pohled na cestování z jiné perspekrivy a s rodinou. Klobouk dolů. Nový karavan vypadá skvěle. Já mám heslo, že domov mám tam, kde mám batoh a vy si domov vozíte na zádech jako hlemýžď :-).

  Překvapila mě docela cena 30-40 EUR za noc v kempu. Myslel jsem, že je to mnohem méně. Myslím, že i v Evropě lze za podobné peníze sehnat pokoj se sdílenou sociálkou. Mají nějaké slevy, když tam jste třeba týden/měsíc, nebo je to prostě fix cena za noc?

  Jak to mají s internetem v kempech po Evropě? Máš místní 3G nebo mají nějaké spolehlivé Wifi?

  Zdravím aktuálně z Koh Lanty (Thajsko).

  1. Čau Davide, díky. 🙂

   Co se cen týká, asi bych tu spodní hranici srazil na 20 €, ale jinak to sedí. V kempu totiž platíš zvlášť skoro za vše:

   • auto
   • přívěs
   • za každou osobu (i když děti jsou asi většinou zdarma)
   • přípojka elektřiny
   • případně připojení na vodu

   Jinak do kempů existují různé slevové karty jako třeba ACSII, s kterými se můžeš ubytovat za zvýhodněnou cenu (většinou jen mimo sezonu). Víťa se o tom ostatně rozepsal u sebe na blogu.

   Co se internetu týká, tak pokud vím, Víťa používá občas místní SIM, někdy kempové wi-fi a nebo veřejné hotspoty. Já se vždycky snažím pořídit SIM místního operátora, což se mi vyplatilo jak v Polsku, tak Chorvatsku. Pokrytí v Evropě je už většinou úplně super a není větší problém.

   Užívej Thajsko 🙂

 2. Ahoj Davide,

  Co se tyka ceny kempu, mimo sezonu, tj. krome dvou mesicu v roce (cervenec, srpen) je cena zhruba tech €12-18 na noc. Jen v sezone jsou kempy precpane a tak ceny rostou na onech €30-40 v kvalitnich kempech a rekneme okolo €20-30 u tech horsich nebo v tech vychodnejsich zemich. Vzdycky teda karavan porovnavam s apartmanem, ne se sdilenym pokojem bez kuchyne.

  Slevy existuji. Nejbeznejsi je ACSI karta, ktera slevy dava mimo sezonu a pak je CCI karta, ktera mensi slevy dava taky v sezone, ale je mnohem mene akceptovana v kempech. U obou karet plati, ze se zaplati za jednu nebo dve noci – slevy byvaji znacne a nekdy kombinovane se slevama za delku pobytu. Takze treba ve spanelskem kempu http://www.eurocampings.co.uk/spain/valencian/alicante/el-campello/campsite-el-jardin-120038/ se mimo sezonu pri pobytu jeden mesic dostanes na €9 za noc. Ale musis vic hledat.

  Ohledne internetu: Driv jsem mel roamingovy data od ceskeho Vodafonu, ale zrusil vyhodny tarif, takze jsem letos jezdil vyhradne do kempu s WiFi a naprosto jsem si vystacil. Na konci cesty jsem si ale jako backup koupil spanelskou SIM http://michalblaha.cz/2015/06/nejlepsi-datova-sim-pro-cestovani-po-eu/ kde platim €1 za 100 MB dat a diky ni mam pokrytou celou EU bez nutnosti nekde shanet lokalni SIM. Pokud ses ale dlouho v jedine zemi, temer vzdycky se vyplati koupit lokalni simku.

  Ahoj a diky za koment!

  Vita

Komentáře nejsou povoleny.